Advertisements

Nonnewaug Honors its Winter Athletes

Nonnewaug High School recently held their annual Winter Sports Awards Night to recognize and celebrate the success of the winter sports teams.  Special recognition was given to those who achieved Scholar Athlete status (varsity level & 88 or above unweighted average)

Scholar Athletes

Carly Andrew, Jewellianna Austin, Jackson Baker, Cassandra Barbino, Gregory Bastek, Bryce Bauer, Ian Bauer, Helene Berger, Emily Betkoski, Joseph Blackburn, Collin Bootsma, Paige Brandt, Hayden Brochu, Kamden Bushka, Kiley Bushka, Jordon Carney, Christopher Ciarlo, Peyton Cocchiola, Jack Cronin, Christopher Culkin, Emily D’Alexander, Morgan DeMarest, Derek Dodge, Samantha Faull, Savannah Fish, Lauren Francione, James Gengenbach, Sindy Gorka, Abigail Hadden, Isabelle Harwood, Kellen Herman, Rebecca Hibbard, Autumn Johnson, Jon Khazzaka, Chloe Koukopoulos, Grace Koukopoulos, Jennifer Laneville, Tyler Lavaway, Tyler Lindberg, Cosmo Lovig, Victoria MacLean, Samantha Marino, Allessia Mauro, Olivia Melillo, Jarrett Michaels, Ryan Monteiro, Annabelle Montero, Eddie Nicholas, Ben Niez-Charest, Justin Noel, Katherine Pagnamenta, Amanda Pellino, Arden Peters, Pedro Prates, Andrew Ray, Joseph Reilly, Jillian Roden, Madeline Roden, Cailin Ryan, Leo Scherf, Abigail Scheurich, Abigail Senich, Justin Southard, Madison Stampp, Colby Steinfeld, Andrew Stone, Katherine Tenemaza, Samantha Thompson, Zachary Thompson, Monica Untiet, Marissa Uva, Zachary Varnum, Christopher Velleca,  Tyler Wagner, Colden Williamson, Mason Williamson, Emily Wisniewski, Amanda Wochek, Madeleine Woodward, and Victoria York.

Also recognized were those students who achieved league and state awards:

Boys Basketball: 1st Team Berkshire League, Jarrett Michaels. 2nd Team Berkshire League – James Gengenbach. All-State – Jarrett Michaels

Girls Basketball: 1st Team Berkshire League – Victoria MacLean. 2nd Team Berkshire League – Ashley Hennessey

Wrestling: Jack Cronin – Class S State Champion, 2nd place in State Opens. 1st Team Berkshire League – Jack Cronin and Thomas Verdiglione. 2nd place – Class S State – Thomas Verdiglione. 4th place – Class S State – Ben Niez-Charest and Flori Cenkolli. 6th place – Class S State – Colden Williamson

Gymnastics: 1st Team Southwest Conference – Samantha Thompson. 2nd Team Southwest Conference – Annabelle Montero and Paige Brandt

Indoor Track – All-State – Eddie Nicholas

Cheerleading – All-State – Katherine Segui

Get Just Woodbury in your inbox!

Sign up below to receive email updates and maybe – just maybe – special offers from Just Woodbury's sponsors…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

675 More posts in News category
Recommended for you
Registration is Open for Flanders Summer Camp

WOODBURY - Registration is now open for Flanders Nature Center & Land Trust popular summer...